Jak czyścić gobelinową sofę. Jak czyścić tłustą sofę.

 1. Sposoby czyszczenia tłustej sofy
 2. Jak wyczyścić tłustą sofę w domu
 3. Usuń plamy
 4. Czyścimy brudną sofę w kuchni

Nasze codzienne życie nie jest kompletne bez sofy. Odprężamy się podczas oglądania telewizji po ciężkim dniu pracy, rozmawiamy z przyjaciółmi lub członkami rodziny, uczymy się, jak minął ich dzień lub przyjmujemy gości i organizujemy spotkania na filiżankę herbaty i pyszne ciasto. Ale częste działanie meble tapicerowane prowadzi do jego smaru i osłony przeciwpyłowej na tapicerce. Meble, bez względu na to, jakie są, muszą zostać wyczyszczone, aw naszym artykule powiemy Ci, jak wyczyścić tłustą sofę w domu.

Sposoby czyszczenia tłustej sofy

Istnieją dwa różne sposoby czyszczenia mebli: suche i mokre. Podczas czyszczenia na sucho musisz przejść przez meble odkurzaczem. Ta metoda jest najlepsza do usuwania kurzu, ale do dokładniejszego czyszczenia, usuwania różnych plam i tłustych śladów nie zadziała. Tutaj musisz skorzystać z czyszczenia na mokro.


Jeśli chcesz wyczyścić sofę z kurzu, zaleca się użycie wilgotnej szmatki lub gazy, którą należy umieścić na wentylatorze ssącym odkurzacza. Szmata jest zwilżona solą fizjologiczną, przygotowuje się ją w następujący sposób: dodaj jedną łyżkę soli do litra wody i dobrze wymieszaj. W ten sposób można bardziej dokładnie zbierać kurz, ponieważ dobrze przylega do mokrej gazy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na tapicerkę sofy, ponieważ w przypadku modeli wełnianych, takich jak welur i aksamit, ta opcja czyszczenia kurzu powinna zostać porzucona, ponieważ może uszkodzić tkaninę.

Aksamitna tapicerka jest czyszczona w ten sposób: bierzemy duży kawałek materiału i przygotowujemy roztwór soli i octu (dodaj dwie łyżki soli i ocet na litr wody) i namocz w nim materiał. Następnie rozłóż tkaninę na całej długości materiału tapicerskiego i wybij sofę. Po, ponownie osuszyć materiał, aż będzie czysty po wybiciu go. Dzięki temu możesz usunąć kurz, stos kotów i okruchy. Bycie na tej kanapie będzie o wiele przyjemniejsze.

Tkanina tapicerka wytrzeć nasączoną ciepłym roztworem mydła ręcznikiem lub szmatką. Tapicerkę należy pocierać w jednym kierunku. Ponadto można przeprowadzić domowe czyszczenie chemiczne, czyszczenie tapicerki do usuwania plam domowych. Ta opcja nie jest jednak odpowiednia dla wszystkich rodzajów tkanin i powinna być stosowana ściśle według instrukcji. Używając chemicznego środka czyszczącego, rozprowadza się go na powierzchni sofy i po wysuszeniu usuwa się za pomocą odkurzacza.

Jak wyczyścić tłustą sofę w domu

Aby wyczyścić materiał taki jak welur, użyj ściereczki z mikrofibry, którą należy zwilżyć roztworem mydła. Ruch powinien być tylko w kierunku stosu. Po tym musisz chodzić po zanieczyszczonym miejscu suchym bawełnianym ręcznikiem.


Zamsz i nubuk można czyścić za pomocą pędzla przeznaczonego do zamszu. Najpierw musisz usunąć kurz za pomocą odkurzacza, a następnie wytrzeć brudny obszar za pomocą pędzla.

Meble skóry i jej substytut są czyszczone wilgotną szmatką. Aby usunąć plamy ze skórzanej tapicerki, nie zaleca się używania fabrycznych odplamiaczy, w tym przypadku zaleca się stosowanie specjalne narzędzie do usuwania plam z produktów skórzanych.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalistów i wysyłać swoje meble do pralni chemicznej, możesz umyć tłustą sofę własnymi rękami. Materiały, które będą potrzebne:

 1. sól kuchenna;
 2. mydło do prania;
 3. alkohol;
 4. płyn do mycia naczyń;
 5. gąbka;
 6. miękka ściereczka; ręcznik;
 7. amoniak.

Nowo posadzony ślad jest znacznie łatwiejszy do usunięcia niż stary, więc natychmiast spróbuj go usunąć, gdy tylko pojawi się na powierzchni mebli.

Usuń plamy

Przechodzimy bezpośrednio do usuwania plam:

 1. Plama szminki. Tę plamę można usunąć za pomocą bawełnianego wacika, który należy zanurzyć w alkoholu. Musisz się ruszyć, starając się zapobiec rozprzestrzenianiu się. Na końcu wytrzyj obszar wilgotną szmatką.
 2. Plama trawy. Wyświetlane w ten sposób: rozpuść mydło w ciepłej wodzie lub użyj detergentu do mycia naczyń. Następnie nałóż roztwór na materiał tapicerski i wytrzyj zanieczyszczony obszar, a następnie wytrzyj go wilgotną szmatką lub szmatką.
 3. Plama piwa. Tę plamę można usunąć, wycierając ją mydłem i pozostawiając do wyschnięcia. Następnie namoczyć bawełniany wacik w alkoholu i wytrzeć nim zanieczyszczony obszar, usuwając ślad z mydła.
 4. Guma do żucia. Guma do żucia może być usunięta przez przymocowanie do niej lodu, aby zamarzła. Następnie wyjmij go nożem lub plastikowym szpikulcem. Ważne jest, aby postępować ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału.
 5. Ślad wosku. Taki ślad można usunąć za pomocą gorącego żelaza. Bierzemy kartkę papieru i dopasowujemy ją do zanieczyszczonego obszaru i przechodzimy przez nią żelazem. Jeśli to konieczne, robimy to kilka razy.
 6. Miejsce nieznanego pochodzenia. Możesz pozbyć się tej plamy soda oczyszczona . Najpierw zwilż gąbkę w wodzie i obejdź zanieczyszczony obszar. Następnie posyp miejsce wodą, pozwól mu moczyć się przez pół godziny. Następnie przetrzyj miejsce gąbką i sodą i odstaw, aż znak będzie całkowicie suchy.

Czyścimy brudną sofę w kuchni

Meble kuchenne wymagają również czyszczenia, ponieważ bardzo łatwo jest tam umieścić plamę. Jeśli tkanina Twojego aneksu kuchennego nie jest wykonana ze skóry lub dobrego substytutu, który można przetrzeć szmatką lekko zwilżoną wodą, będziesz musiał trochę z nią pracować.

 1. Plama z wina. Tę plamę można usunąć, wkładając do niej. sól i zostawiając ją na pół godziny. Następnie musisz wziąć alkohol medyczny i namoczyć w nim bawełniany wacik, a następnie wytrzeć nim obszar.
 2. Plama z kawy. Wyczyść wilgotną gąbką, a następnie wytrzyj ją mydłem i pozostaw na godzinę. Usuń nadmiar mydła, wycierając plamę wilgotną szmatką.
 3. Plama z soku. Aby uzyskać tę plamę, musisz wykonać mieszankę równych części. ciekły amoniak i ocet stołowy. Wcierać go w zabrudzone miejsce i wysuszyć, a następnie wyjąć wilgotną gąbką.
 4. Plama z dżemu. Ślad ten usuwa się przez zmieszanie mydła i octu. Pocierać jedną łyżkę stołową mydło do prania starte i rozpuścić w gorącej wodzie. Następnie dodaj trzy łyżeczki octu. Ochłodzić powstały roztwór, pobić z niego pianę i pokryć go śladem. Pozostaw na około dwie minuty i spłucz wodą.
 5. Plama z tłuszczu. Pozbywamy się tej plamy dzięki trzem środkom: sól, amoniak i detergent do mycia naczyń. Wlej plamę solą i delikatnie potrzyj ją, a następnie zostaw na chwilę. Następnie rozpuść płyn do mycia naczyń w ciepłej wodzie i przetrzyj nim zanieczyszczony obszar. Jeśli pozostanie ślad, zwilż wacik w roztworze amoniaku i wytrzyj go.


Jeśli pozostanie ślad, zwilż wacik w roztworze amoniaku i wytrzyj go

Pamiętaj, że każdy sposób pozbycia się plam powinien być sprawdzany na niepozornym obszarze mebli, aby nie uszkodzić tkaniny tapicerskiej.

Teraz, gdy nauczyłeś się czyścić sofę przed tłustymi plamami, możesz bezpiecznie zabrać się do pracy i nie boisz się żadnych zanieczyszczeń.

 

Новости