Oparzenie słoneczne jako reakcja ochronna na stres UV. Kolor skóry i melanina, opalenizna i czerniak


Ludzka skóra jest złożoną zorganizowaną społecznością komórkową, w której każda komórka wykonuje swoje zadanie, ściśle ze sobą współpracując. Kolor skóry zależy od zawartości pigmentów w różnych komórkach jej tkanek, ale wiodącą rolę odgrywa melanina naskórka, najwyższa warstwa skóry. Występuje w dwóch typach komórek: keratynocytach i melanocytach. Bez bezpośredniej ekspozycji na promienie UV skóra ma genetycznie nieodłączny kolor dla każdego z nas: warunkowo biały, żółty, czerwony, brązowy lub czarny. W białej rasie naskórek zawiera najmniejszą ilość melaniny, a czarny - największy. Melanina nie tylko określa kolor naszej skóry, ale jest również bardzo skutecznym filtrem UV.

RODZAJE SKÓRY PRZEZ FITSPATRYKU. Klasyfikacja typów skóry według Fitzpatricka jest najbardziej znana i być może najbardziej udana w całej historii zainteresowania ludzkości kwestią koloru skóry i opalenizny. Thomas B. Fitzpatrick, profesor Harvard Medical School, opracował tę klasyfikację w 1975 roku. Zgodnie z nią cała ludzkość dzieli się na sześć fototypów, które są określane przez bezpośredni związek między kolorem skóry lub zawartością stałej ilości melaniny w naskórku a skutecznością garbowania - dodatkową tymczasową ilością melaniny.

Decydującym czynnikiem w opisie każdego fototypu jest kolor skóry. Granice fototypów są warunkowe. Główny wniosek: ludzie o ciemniejszej skórze opalają się szybciej i spalają mniej.


.

Typ I - Celtycki. Skóra jest bardzo biała, często z piegami, jasnoczerwonymi lub bardzo jasnymi włosami; oczy są jasnoniebieskie lub zielone. Najwyższe ryzyko oparzeń słonecznych, prawie bez opalenizny.

Typ II - germański lub nordycki. Skóra jest biała, piegi mało lub wcale. Włosy są jasne, różne odcienie. Oczy są niebieskie, szare, zielonkawe. Oparzenia słoneczne słabe, wysokie ryzyko oparzenia słonecznego.

Typ III - Środkowoeuropejski. Skóra jest lekka, bez piegów. Włosy od średniej blondynki do ciemnej blondynki, od średnio brązowych do ciemnych kasztanów. Oczy od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, szaro-zielone, ciemnozielone. Istnieje ryzyko poparzenia słonecznego, ale opalenizna jest dobrze ukształtowana, a skóra jest w stanie uzyskać dość ciemną karnację.

Typ IV - śródziemnomorski lub południowoeuropejski. Skóra jest ciemna, oliwkowa. Włosy są ciemne, różne odcienie. Brązowe oczy. Skóra szybko nabiera gładkiej brązowej opalenizny, rzadko występują oparzenia słoneczne.

Typ V - indonezyjski lub bliski wschód. Skóra jest zwykle ciemna z żółtawym odcieniem. Włosy są bardzo ciemne, często czarne. Oczy ciemnobrązowe, bliżej czerni. Skóra szybko ciemnieje na słońcu, prawdopodobieństwo poparzenia słonecznego jest prawie nieobecne.

Typ VI - Afroamerykanin. Skóra jest bardzo ciemna, brązowa lub czarna. Włosy i oczy są czarne. Ten typ ma najwyższy poziom melaniny w skórze (rdzenna ludność kontynentu afrykańskiego). Oparzenie słoneczne nie ma miejsca. Tan na czarnej skórze jest prawie niewidoczny..

OCZYSZCZANIE TO OCHRONNA ODPOWIEDŹ NA STRES UV. Opalanie występuje jako dodatkowa pigmentacja skóry w wyniku zwiększonej syntezy melaniny w odpowiedzi na niebezpieczną ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Problem polega na tym, że nie występuje jako ochrona prewencyjna przed promieniowaniem UV, ale w odpowiedzi na sygnały „SOS” komórek skóry o ich bezpośrednim uszkodzeniu przez same promienie UV lub przez wolne rodniki, których liczba wzrasta, gdy są w otwartym słońcu w skórze.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do silnego stresu oksydacyjnego i poważnych uszkodzeń struktur komórkowych i międzykomórkowych, a następnie opalenizny, jak pragnienie komórki skóry skóry, aby zapobiec dalszemu niszczącemu działaniu promieniowania słonecznego na nasze ciało i chronić nas przed przenikaniem szkodliwych promieni UVA i UVB. Widmo UVB.

Zatem garbowanie wcale nie jest oznaką piękna i zdrowia, przeciwnie, jest dowodem, że nasze ciało doznało niestety poważnych szkód, często nieodwracalnych.

CHCESZ WIEDZIEĆ O NEGATYWNYCH KONSEKWENCJACH DZIAŁANIA UV - PROMIENIOWANIE NA SKÓRĘ W DAWCE POWODUJĄCEJ OPARZENIE? Oto szorstka lista:

1. Zmniejszona odporność;

2. Oparzenie, zapalenie skóry, alergie

3. Zagęszczanie warstwy rogowej z nieuniknionym zgrubieniem reliefu powierzchni;

4. Odwodnienie, uczucie suchości;

5. Utrata elastyczności i elastyczności;

6. Przedwczesne starzenie się;

7. Rak.

Zgodnie z klasyfikacją Fitzpatricka ludzie o najciemniejszym kolorze skóry mają najmniejsze ryzyko wszystkich tych negatywnych skutków ekspozycji na otwarte słońce, w tym najgorsze - raka skóry. Według statystyk, w białej populacji naszej planety ryzyko czerniaka, najbardziej złośliwego guza skóry, jest 20 razy wyższe niż ryzyko czerni, ale nie można go całkowicie wykluczyć nawet wśród rodzimych czarnoskórych Afrykanów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie pewnych zasad zachowania, jeśli musimy być w otwartym słońcu. Zasady te obejmują obowiązkowe stosowanie różnych krem przeciwsłoneczny o różnym stopniu ochrony przed szkodliwym wpływem na nasze promienie UVA i UVB.
.

UV - OCHRONA SKÓRY. Skóra ma różne mechanizmy ochronne przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wiadomo, że przy zwiększonym nasłonecznieniu skóry, warstwa rogowa naskórka gęstnieje. Grubość materiału na drodze promieni UV jest niezwykle ważna dla skuteczności ich absorpcji. Zatem całkowicie przezroczyste szkło o grubości 0,1 mm swobodnie wpuszcza promienie słoneczne całego widma UV, a szkło o grubości 3 mm jest przezroczyste tylko dla promieni UVA - i całkowicie pochłania promienie UVB.

Fakt, że skóra pogrubia się pod wpływem promieni UV, chroniąc nasze ciało, jest cudowny! Ale nie zapominajcie o estetycznym efekcie takiej ochrony: skóra staje się grubsza, sztywniejsza, mniej elastyczna, relief jej powierzchni jest niejednorodny, pojawiają się wszystkie jej wady - zmarszczki, pory, nierówności.

W warstwie hydrolipidowej na powierzchni naskórka znajduje się kwas urocanowy, który dostaje się tam z potem. Jest znacznie mniej znany jako filtr UV, chociaż podobnie jak melanina doskonale absorbuje promienie UV. Ale jedyną naprawdę skuteczną ochroną przed ich niszczącym przenikaniem do żywych tkanek naskórka i skóry właściwej jest tylko melanina, która nie tylko może odfiltrować do 90% promieni UV, ale jest również silnym przeciwutleniaczem.

Melanina Melanin Razn. Człowiek ma dwa rodzaje melaniny: eumelaninę i feomelaninę. „Prawidłowa” melanina - z przedrostkiem „eu”. Że jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych filtrów UV i przeciwutleniaczy. Ma czarny i brązowy kolor. Ten z przedrostkiem „feo” jest nieskuteczny. Jego kolor jest żółto-czerwony.


.

Zgodnie z teorią ewolucyjną eumelanina pojawiła się u ludzi po utracie włosów na ciele, fomelanina jest znacznie starsza. Ponieważ kolebką ludzkości jest Afryka, ludzie, którzy nabyli brązową lub czarną skórę, przetrwali ewolucyjnie na tym gorącym i słonecznym kontynencie dzięki naturalnej selekcji o wysokiej zawartości eumelaniny. Ludzie z białą skórą często umierają wcześnie z czerniaka, niezwykle złośliwego raka skóry, jak ma to miejsce obecnie u albinosów Afrykanów. Ci, którzy stopniowo migrowali na północ, opanowując nowe przestrzenie do życia, znaleźli się w chłodniejszym klimacie, co doprowadziło do tego, że przez większość roku musieli nosić ubrania chroniące je przed promieniami UV. Z punktu widzenia nasłonecznienia UV atmosfera w umiarkowanych szerokościach geograficznych jest znacznie łagodniejsza. Biali ludzie na północnych szerokościach geograficznych nie potrzebowali eumelaniny.


.

TRUDNE DO OSIĄGNIĘCIA DOSKONAŁYCH W KILKU DNIACH. Stosunek eu- i feno-melaniny jest indywidualny dla każdego z nas. Przede wszystkim są to feomelanina i praktycznie nie ma eumelaniny u czerwonych lub blond białookich, niebieskookich ludzi (fototyp I). Dlatego pozostańcie w otwartym słońcu wszystkich ludzi żyjących na naszej planecie, najbardziej dla nich niebezpiecznych. Ponadto feomelanina wytwarzana przez komórki ich skóry nie jest skuteczna w filtrowaniu promieni UV. Jakość eumelaniny przeważa w skórze czarnych Afrykanów. Z punktu widzenia ochrony przed promieniowaniem UV są ewolucyjnie bardziej zaawansowane niż członkowie białej rasy. Chcąc zmienić kolor skóry na ciemniejszy w ciągu kilku dni, opalając się, a czasem paląc na plaży, nie osiągając ewolucyjnej doskonałości, którą natura tworzyła przez miliony lat, tylko szkodzimy naszemu zdrowiu w iluzorycznym dążeniu do wątpliwych wartości narzuconych przez społeczeństwo.

STRASZNE PRZYWÓDZTWO KONTYNENTU SŁONECZNEGO. Bezpośrednim dowodem na niebezpieczeństwo oparzeń słonecznych są statystyki dotyczące czerniaka - raka skóry, najbardziej złośliwego wśród wszystkich znanych - w Australii. Po tym, jak Europejczycy, słabo chronieni przed promieniami UV, opanowali Australię i z powodzeniem rozwinęli przemysł plażowy w XX wieku, który nadal kwitnie do dziś, ten słoneczny kontynent zajął okropne pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby czerniaków na mieszkańca.


.

Czy więc warto się palić? Jasne jest, że czarni Afrykanie nie wydają się być bardziej czarni. Ale przez pewien czas białoskórzy Europejczycy, a mianowicie z połowy ubiegłego wieku, są strasznie zajęci zdobywaniem opalenizny - z jakiegoś powodu nie są zadowoleni ze swojego koloru skóry. Chciałbym, żebyśmy pomyśleli i zdali sobie sprawę, że opalenizna nie jest oznaką zdrowia i piękna, ale ochronną reakcją na szkodliwe i czasami nieodwracalne działanie promieni UV na nasze ciało. Być może wtedy przestaniemy się opalać pod presją opinii publicznej, czyli zdobyć ciemniejszą skórę, która nie jest dla nas wrodzona. I w odpowiedzi na pytanie osób wokół ciebie po wakacjach spędzonych na morzu: „Dlaczego w ogóle nie dostałeś opalenizny? Odpowiemy z uśmiechem: Dlaczego? Jasna skóra jest taka piękna! Nie mniej niż ciemno.

Przeczytaj na tym blogu wywiad o filtrze przeciwsłonecznym z Mariną Kryuchkva, zrobiony przez naczelnego redaktora internetowego zasobu LookBio Tatyana Lebedeva.

Marina Kryuchkova

CHCESZ WIEDZIEĆ O NEGATYWNYCH KONSEKWENCJACH DZIAŁANIA UV - PROMIENIOWANIE NA SKÓRĘ W DAWCE POWODUJĄCEJ OPARZENIE?
Czy więc warto się palić?
I w odpowiedzi na pytanie osób wokół ciebie po wakacjach spędzonych na morzu: „Dlaczego w ogóle nie dostałeś opalenizny?
? Odpowiemy z uśmiechem: Dlaczego?
 

Новости